زندگینامه

حجت الاسلام و المسلمین رجبعلی (احمد) زمانی در سال ۱۳۴۸ پس از شرکت و قبولی در امتحانات عمومی حوزه علمیه مشهد که تحت سرپرستی مرحوم آیت الله العظمی میلانی برگزار میگردید،  در مدرسه معظم له مشغول به تحصیل شد و سطوح اولیه حوزه را به مدت پنج سال در محضر اساتیدی همچون حجج اسلام نجفی، اسلامی، نقیبی، بنی هاشم (ره) و اختری گذراند.

سپس دروس سطح عالی حوزه همچون مکاسب و رسائل را در خدمت اساتید گرانقدر حجج اسلام آهنیان، محسنی، محقق و آیت الله رضازاده و فلسفی (ره) تلمذ کرده و پس از آن در سال ۱۳۵۴ عازم قم گردید تا از محضر اساتید حوزه علمیه قم استفاده کند.

در قم رسائل و مکاسب را در نزد آیت الله سید ابوالفضل موسوی تبریزی و آیت الله پایانی ادامه داده و کفایه و بخش پایانی مکاسب را خدمت مرحوم آیت الله العظمی فاضل لنکرانی و آیت الله ستوده شاگردی نمود.

همچنین در این سالها دروس فلسفه و کلام (اسفار – منظومه) و تفسیر را در نزد آقایان: آیت الله جوادی آملی، حسن زاده آملی، مشکینی و انصاری فرا گرفت و در درس رجال آیت الله شبیری زنجانی نیز شرکت می‌نمود.

ایشان از حدود سال ۱۳۵۶ دروس خارج فقه و اصول را در محضر آیات عظام: فاضل لنکرانی، شیخ جواد تبریزی، منتظری و وحید خراسانی آغاز و سالها در خدمت آن اساتید بزرگوار شاگردی نمود.

در این مدت ایشان در کنار آموختن، آموزش را فراموش نکرد و در مدرسه دارالشفاء، فیضیه و حجتیه به تدریس معالم الاصول، مختصر المعانی، اصول مظفر و ادبیات عرب پرداخت.

حجت الاسلام و المسلمین زمانی در بین سالهای ۱۳۶۵ تا ۱۳۶۹ برای نشر فرهنگ اسلامی به کشور سوریه سفر کرد و در حوزه علمیه زینبیه به تدریس رسائل، مکاسب و بدایه الحکمه به زبان عربی برای طلابی از کشورهای عراق، بحرین، لبنان، مصر، پاکستان، افغانستان و نیجریه  همّت نمود.

ایشان در عرصه فرهنگی، ده‌ها مقاله و کتابهای زیر را به رشته تحریر درآورده و به جامعه اسلامی تقدیم کرده است که برای دیدن مشخصات کامل میتوانید به بخش کتابها و مقالات مراجعه نمایید:
۱- زینب کبری(س) سکّان دار کشتی عاشورا
۲- فاطمه (علیها السلام) چشمه جوشان هستی
۳- صحیفه سجّادیه امام زین العابدین(ع)
۴- حقایق پس از مرگ
۵- اندیشه انتظار (شناخت امام عصر (عج) و چگونگی حکومت جهانی صالحان)
۶- حقایق پنهان (زندگانی سیاسی امام حسن مجتبی علیه السلام)
۷- گهرهای حسنی (چهل حدیث از امام حسن مجتبی علیه السلام)
۸- اعجاز بیان (ترجمه و شرح دو خطبه بدون الف و بدون نقطه حضرت علی علیه السلام)
۹- سرزمین خاطره‌ها (سفرنامه کربلا)
۱۰- تقنیّه الدفاع فی الاسلام (عربی)
۱۱- النظام العسکری فی الاسلام (عربی)
۱۲- نظام دفاعی اسلام (تألیف جمعی)

تدریس در دانشگاه آزاد اسلامی اراک، دانشگاه علوم پزشکی، پیراپزشکی و دانشگاه مالک اشتر و همچنین عضویت در هیئت تحریریه مجلات میقات حج (وابسته به سازمان حج و زیارت) و فرهنگ کوثر (وابسته به معاونت فرهنگی حرم کریمه اهل بیت فاطمه معصومه سلام الله علیها) از دیگر فعالیتهای ایشان است.