سیری در سرزمین خاطره‌ها

3 فوریه 2008

نام کتاب: سیری در سرزمین خاطره‌ها
سفرنامه کربلا
نویسنده: احمد زمانی
ناشر: مؤسسه فرهنگی و هنری مشعر
تعداد صفحات: ۲۱۶ صفحه / قطع رقعی
بهمراه ۳۰ تصویر رنگی از اماکن مقدسه
نوبت چاپ: چهارم (سوم نشر مشعر)
قیمت: ۱۲۰٫۰۰۰ تومان

خرید کتاب

از دیرباز نوشتن سفرنامه (رحله) از عادت‌های خوب و زیبایی بوده است که بعضی از بزرگان و نویسندگان به این امر اهتمام نموده‌اند.

سفرنامه و تحقیقات میدانی بزرگانی همچون ابن جبیر، ابن بطوطه، نیبور و لوفتس که به کشور عراق سفر کرده بودند سبب حفظ حقایق تاریخی از تحریف و دگرگونی شده است و خوانندگان را با اوضاع و احوال عصر خود آشنا می‌کند.

عراق به عنوان کشوری مسلمان که حرم ائمه معصومین (علیهم السلام) و مزار بسیاری از بزرگان شیعه را در خود جای داده است حائز اهمیت خاصی می‌باشد.

«سیری در سرزمین خاطره‌ها» در بردارنده خاطرات مؤلف طی مسافرت ایشان در سال ۱۳۷۸ هجری شمسی به عتبات عالیات می‌باشد. همچنین بخشی از اطلاعات تکمیلی از اماکن مقدسه طی سفر بعدی مؤلف در سال ۱۳۷۹ تهیه شده است که باعث غنای علمی اثر و وثوق به اطلاعات موجود در کتاب می‌شود.

نویسنده کتاب «سیری در سرزمین خاطره‌ها» علاوه بر نقل خاطرات خود از این سفرها، با مراجعه به منابع حدیث و تاریخ، به تناسب به نقل بخش‌هایی از تاریخ اسلام می‌پردازد.

این کتاب در چند فصل به عتبات عالیات در عراق پرداخته است: کاظمین شریفین، سامرّای عسکریین، نجف اشرف و کربلا.

آخرین فصل این کتاب تحت عنوان «زیارت امامان معصوم (ع)» نگاشته شده است.
در این فصل ابتدا به فلسفه زیارت و فوائد آن و همچنین آداب زیارت پرداخته شده و در ادامه، زیارتنامه‌های مورد نیاز در اماکن مقدّسه و عتبات عالیات بهمراه ترجمه آمده است.

در پایان کتاب ، بخش تصاویر شامل ۳۰ تصویر رنگی از اماکن مقدّسه و عتبات عالیات بهمراه نقشه کشور عراق می‌باشد که باعث امتیاز این کتاب از مجموعه‌های مشابه شده است.