1320 خدمت گذار فرهنگي در اختيار زائران ايراني

25 نوامبر 2010

حجت الاسلام والمسلمين رجبعلي زماني مديريت جذب و اعزام معاونت امور فرهنگي بعثه رهبري گفت : با حضور روحانيون در مدينه اول بيش از 50 هزار زائر بيت الله الحرام در مسجد شجره محرم شده و به سوي مكه عزيمت كردند.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني حج به نقل از فارس ، زماني گفت: به همين ميزان نيز در مكه با راهنمايي‌هاي روحانيون، معين‌ها و معينه‌ها در جحفه محرم شدند.

زماني گفت: به طور معمول براي هر 80 زائر زن و مرد يك مبلغ و يا مبلغه در نظر گرفته شده است.

وي افزود: در كاروان‌هايي كه تعداد خواهران زائر بيشتر از 60 درصد باشند يك مبلغه به آن كاروان داده شده است.

مدير جذب و اعزام روحانيون بعثه مقام معظم رهبري در ادامه با اشاره به وظايف روحانيون اعزامي به عربستان، گفت: بنابر توصيه‌ها و بازخورد عملكرد موجود كارهاي فرهنگي در ارتباط با حج، بين روحانيون، معين‌ها و معينه‌ها تقسيم كار صورت گرفته است.

وي در اين زمينه افزود: در اين ارتباط برخي مناسك و برخي ديگر تاريخ و بعضي هم معارف حج را به زائران تذكر داده و راهنمايي مي‌كنند.

زماني خاطرنشان ساخت: روحانيون، معين‌ها و معينه‌ها علاوه بر آموزش مناسك و معارف حج موظفند چهار نوع مسابقه برگزار كنند كه عبارتند از رسول خدا (ص) در قرآن، سيره شناسي پيامبر گرامي اسلام (ص)، غدير شناسي و شناخت امامان معصوم مدفون در بقيع (عليهم السلام) كه در مجموع در مدت سفر 2480 مسابقه برگزار مي‌شود كه اين روزها در مدينه مسابقات محورهاي سوم و چهارم مطرح است كه به برندگان جوائز معنوي داده مي‌شود.

وي با بيان فعاليت‌هاي مديريت جذب و اعزام روحانيون بعثه مقام معظم رهبري گفت: از ابتداي آغاز موسم حج تاكنون دو گردهمايي در مدينه منوره و دو گردهمايي در مكه مكرمه براي روحانيون، معين‌ها و معينه‌ها برگزار شده است، همچنين يك گردهمايي سراسري نيز در روز پنجم ذي الحجه در مكه مكرمه تشكيل شد.

زماني افزود: در همايش‌ها و گردهمايي‌هاي برگزار شده نكات تازه و كاربردي از سوي اساتيد مطرح و نكات معنوي، ارشادي و اجرايي نيز از سوي نماينده ولي فقيه در امور حج و زيارت به روحانيون تذكر داده شد.

وي يادآور شد: علاوه بر فعاليت‌هاي فوق الذكر از روحانيون و معين‌ها در نوبت‌هاي ارشادي در مسجدالحرام، پشت مقام ابراهيم و نيز صفا و مروه استفاده شده است.

زماني در ادامه به شوراي استفتاء اشاره كرد و گفت: اعضاي شوراي استفتاء علاوه بر حضور همه روزه در بعثه مقام معظم رهبري در مكه و مدينه، هر شب در مسجدالحرام پاسخگوي مسائل فقهي روحانيون و زائران بودند.

وي به برگزاري مراسم پرفيض دعاي كميل در روزهاي پنج شنبه چهارم آذر ماه و پنج شنبه يازدهم همين ماه اشاره كرد و گفت: روحانيون، معينه‌ها و معين‌ها در اين مراسم به منظور برقراري آرامش خاطر زائران بيت الله الحرام حضور چشمگير خواهند داشت.