گردهمایی یاوران حجاج در مکه

26 اکتبر 2011

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج وابسته به بعثه مقام معظم رهبری، به منظور تبیین برنامه‌های فرهنگی و هماهنگی در اجرای برنامه و فعالیت‌های فرهنگی در کاروان ها و تبادل تجارب در خصوص امداد زائران نیازمند کمک در حج گزاری و ایجاد فضای معنوی در کاروان‌ها، صبح روز یک‌شنبه ۱/۸/۹۰ با حضور ۷۰۰ تن از اعضای گروه یاوران حجاج که داوطلبانه خدمت و تعاون و امداد به زائران و مشارکت در اجرای برنامه‌های فرهنگی را پذیرفتند در سالن اجتماعات بعثه مقام معظم رهبری در مکه مکرمه برگزار شد.

در این نشست حجت الاسلام و المسلمین زمانی با بیان اهمیت تعاون و امداد  به حج گزاران در آموزه‌های دینی و نقش مؤثر و سازنده یاوران حجاج در برگزاری جلسات قرآنی و فعالیت‌های فرهنگی پرداخت و از حضور زائران جوان در گروه‌های یاوران حجاج تقدیر نمود.

همایش یاوران مهدی

ایشان با تأکید بر امر کمک‌رسانی و مساعدت به مردان و زنان ناتوان حج گزار، در این رابطه به نقل دو روایت ذیل از امام صادق(ع) پرداختند:

۱- شخصی محضر امام صادق(ع) رسید و گفت من با دیگر دوستان مکه رفتیم تا رسیدیم، همگی اثاثیه خود را جهت نگهداری پیش من گذاشتند و برای طواف خانه خدا رفتند. آیا من هم ثوابی برده‌ام؟!

امام صادق(ع) فرمودند: «انت اعظم اجرا ؛ اجر و پاداش شما از طواف کنندگان در بیت ا… الحرام بیشتر خواهد بود.»

۲- مزارم بن حکیم به همراه محمد بن مصادف به مدینه رفتند. مزارم به هنگام ورود مریض شد محمد وی را راها کرد و به زیارت پیامبر خدا (ص) مشغول شد. مزارم نزد پدر محمدبن مصادف شکایت کرد. خبر به امام صادق(ع) رسید فرمود: چنانچه به مزارم کمک می‌کردی و از وی عیادت مینمودی ثوابش از زیارت پیامبر خدا(ص) بیشتر بوده است.

همایش یاوران حجاج