هفته حج و وظائف مسلمانان در قبال ممانعت ازبرگزاری حج تمتع

29 آگوست 2016

بسم الله الرحمن الرحیم

وَ ما لَهُمْ أَلاَّ یُعَذِّبَهُمُ اللَّهُ وَ هُمْ یَصُدُّونَ عَنِ الْمَسْجِدِ الْحَرامِ وَ ما کانُوا أَوْلِیاءَهُ إِنْ أَوْلِیاؤُهُ إِلاَّ الْمُتَّقُونَ وَ لکِنَّ أَکْثَرَهُمْ لا یَعْلَمُون‏ (انفال:۳۴)؛ چرا خدا آنها را مجازات نکند، با اینکه از (عبادت موحّدان در کنار) مسجد الحرام جلوگیرى میکنند در حالى که سرپرست آن نیستند؟! سرپرست آن، فقط پرهیزگارانند؛ ولى بیشتر آنها نمى‏دانند.

 

تاریخچه هفته حج

ملاقات کارگزاران حج تمتع‌‌( اعم از روحانی/مدیر/خدمه و عده ای از زائران برخی از کاروان ها جهت شروع) با امام خمینی (ره) و رهبرمعظم انقلاب در هفته اول ذی قعده از یکم تا هفتم بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تاذیقعده ۱۴۳۷ه.ش طی بیش از سه دهه گذشته.

 

عظمت حج تمتع

 

آیات قرآن در عظمت حج و توجه به سرزمین وحی

 • إِنَّ أَوَّلَ بَیْتٍ وُضِعَ‏ لِلنَّاسِ لَلَّذی بِبَکَّهَ مُبارَکاً وَ هُدىً لِلْعالَمینَ؛نخستین خانه‏اى که براى مردم (و نیایش خداوند) قرار داده شد، همان است که در سرزمین مکّه است، که پر برکت، و مایه هدایت جهانیان است. (آل عمران: ۹۶)
 • جَعَلَ اللَّهُ الْکَعْبَهَ الْبَیْتَ الْحَرامَ قِیاماً لِلنَّاس‏ ؛خداوند، کعبه- بیت الحرام- را وسیله‏اى براى استوارى و سامان بخشیدن به کار مردم قرار داده‏. (مائده:۹۷)
 • فیهِ آیاتٌ بَیِّناتٌ مَقامُ إِبْراهیمَ وَ مَنْ دَخَلَهُ کانَ آمِناً وَ لِلَّهِ عَلَى النَّاسِ حِجُ‏ الْبَیْتِ مَنِ اسْتَطاعَ إِلَیْهِ سَبیلاً وَ مَنْ کَفَرَ فَإِنَّ اللَّهَ غَنِیٌّ عَنِ الْعالَمینَ؛در آن، نشانه‏هاى روشن، (از جمله) مقام ابراهیم است؛ و هر کس داخل آن [خانه خدا] شود؛ در امان خواهد بود، و براى خدا بر مردم است که آهنگ خانه (او) کنند، آنها که توانایى رفتن به سوى آن دارند. و هر کس کفر ورزد (و حج را ترک کند، به خود زیان رسانده)، خداوند از همه جهانیان، بى‏نیاز است. (آل عمران:۹۷)
 • لِتُکَبِّرُوا اللَّهَ عَلى‏ ما هَداکُمْ وَ بَشِّرِ الْمُحْسِنینَ ؛ تا او را بخاطر آنکه شما را هدایت کرده است بزرگ بشمرید؛ و بشارت ده نیکوکاران را! (حج:۳۷)

 

روایات در عظمت حج تمتع

 • عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ: مَنْ‏ مَاتَ‏ وَ لَمْ‏ یَحُجَ‏ حَجَّهَ الْإِسْلَامِ لَمْ تَمْنَعْهُ مِنْ ذَلِکَ حَاجَهٌ تُجْحِفُ بِهِ أَوْ مَرَضٌ لَا یُطِیقُ فِیهِ الْحَجَّ أَوْ سُلْطَانٌ یَمْنَعُهُ فَلْیَمُتْ- یَهُودِیّاً أَوْ نَصْرَانِیّا؛ امام صادق(ع)فرمود:هر کس که بمیرد و استطاعت یافته باشد و حجهالسلام(حج واجب)را به جا نیاورده باشد واین ممانعت از ناحیه فشارهای سنگین و سختی های فوق العاده ویا بیماریهای صعب العلاج وغیر قابل تحمل و یاممانعت حکومت نباشد,این فرد به آئین یهود و یا مسیحیت از دنیا رفته است.(الکافی، ج‏۴، ص۲۶۹، ح۱)
 • (هیچ انفاق و صدقه ای جای حج را پر نخواهد کرد)

امام صادق (ع)فرمود: چون رسول خدا از سرزمین منا کوچ کرد بادیه نشینی در ابطح(وادی میان منا تا مکه)با آن حضرت برخورد کرد وگفت یارسول اله من به قصدحج خارج شدم ولی مانعی مرا ازحج بازداشت ومن مردی ثروتمند و پولدارم دستوربده با مالم کاری کنم که به پاداش حاجیان نائل شوم.

پیامبرخدا(ص)خطاب به آن مرد فرمود انظر الی ابی قبیس فلو أن أبا قبیس لک ذهبه حمراء أنفقته فی سبیل الله ما بلغت به مایبلغ الحاج؛ به کوه ابو قبیس نگاه دقیقی کن چنانچه این کوه به همه عظمت طلای سرخ شده واز آن تو باشد و آن را در راه خدا انفاق کنی پاداش و اجر تو به اندازه آنچه حاجی برای اداء حجش پرداخت کرده است نخواهد رسید. (وسائل الشیعه،ج۸ ،ص۷۹)

 • (جایگاه حاجی وعمره گزار)

عن النبی(ص): إن الله یباهی بالطائفین؛ همانا خداوند به وجود طواف کنندگان در مسجد الحرام افتخار ومباهات می کند. (مستدرک الوسائل، ج۹، ص۳۷۶)

 • عن النبی(ص) قَالَ (ص)‏: مَنْ‏طَافَ ‏بِالْبَیْتِ‏ خَمْسَ‏ مَرَّاتٍ‏ خَرَجَ مِنْ ذُنُوبِهِ کَیَوْمَ وَلَدَتْهُ أُمُّهُ ؛ هر کس پنج نوبت درمسجد الحرام بر خانه کعبه طواف کند از گناهان پاک میگردد و همانند روزی خواهد شد که از مادر به دنیا آمده است.(عوالی اللئالی العزیزیه فی الأحادیث الدینیه، ج‏۱، ص۱۸۶، ح۲۶۱)

 

عبارات مرحوم صاحب جواهر(ره)در عظمت حج:

الحج: الذی هو من أعظم شعار الإسلام، و أفضل ما یتقرب به الأنام إلى الملک العلام، لما فیه من إذلال النفس و إتعاب البدن، و هجران الأهل و التغرب عن الوطن، و رفض العادات و ترک اللذات و الشهوات، و المنافرات و المکروهات، و إنفاق المال و شد الرحال، و تحمل مشاق الحل و الارتحال و مقاساه الأهوال، و الابتلاء بمعاشره السفله و الأنذال، فهو حینئذ ریاضه نفسانیه و طاعه مالیه، و عباده بدنیه، قولیه و فعلیه، و وجودیه و عدمیه، و هذا الجمع من خواص الحج من العبادات التی لیس فیها أجمع من الصلاه، و هی لم تجتمع فیها ما اجتمع فی الحج من فنون الطاعات، و من هنا‌ ورد «أن الحج المبرور لا یعدله شی‌ء و لا جزاء له إلا الجنه» (جواهر الکلام فی شرح شرائع الإسلام، ج‌۱۷، ص: ۲۱۴)

حج از بزرگترین شعائر دین اسلام است و برترین چیزی است که بندگان را به خالق هستی وقدرت لایزال نزدیک می کند زیرا خضوع و خواری نفس و به زحمت افتادن بدن انسانی و دوری از آشنا و نزدیکان و شهر و دیار خویش در ادای حج مشهود است. کنار گذاشتن امور عادی و روزمره و رها شدن از لذت های نفسانی و شهوانی و ترک کارهای ناپسند و زشت از خصوصیات این فریضه است. انفاق اموال در راه خدا و مصمم بر پذیرش سختی های سفر و تحمل مشقتهای وارده و جابجایی‏ها و تحمل ترس و پذیرش معاشرت با فرودستان مال از دیگر ویژگیهای این واجب الهی است.

پس حج فریضه ای است الهی که نفس انسانی را تمرین خودسازی می‏دهد و می‏سازد و هزینه مالی را در راستای اطاعت خداوند در پی دارد که عبادت خداوند در تمام وجود متحقق می شود چه این عبادت در گفتار و یا اعمال از نوع وجودی و یا عدمی باشد. این مجموعه امتیازات از ویژگیهای حج است که جامع‏ترین عبادت یعنی نماز را هم در بر دارد نمازی که خصوصیات حج و ظرافت های آن را شامل نمی شود. از این رو است که در روایات آمده است: همانا حج پذیرفته شده را هیچ چیزی برابری نمی کند و هیچ پاداشی جز بهشت برین برای او نخواهد بود.

 

سالگرد شهدای مظلوم مکه ومنا و نکاتی در این باب

۱- تلاش جمهوری اسلامی برای انجام حج باعزت و ارشادات رهبر معظم انقلاب

 • برنامه‏ریزی برای اعزام حدود یک و نیم میلیون نفر منتظر انجام حج واجب و حدود شش میلیون برای عمره با همه موانع موجود
 • زیباترین نظم و سازماندهی در طول سه دهه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی که این نظم زبانزد همه شده و حتی سعودیها بارها اعتراف کرده‏اند همانند: برگزاری دعای شریف کمیل در مدینه منوره (بین الحرمین ) و مراسم برائت از مشرکان در صحرای عرفات و نیز دعاء عرفه

لِیَشْهَدُوا مَنافِعَ لَهُمْ وَ یَذْکُرُوا اسْمَ اللَّهِ فی‏ أَیَّامٍ مَعْلُوماتٍ عَلى‏ ما رَزَقَهُمْ مِنْ بَهیمَهِ الْأَنْعامِ فَکُلُوا مِنْها وَ أَطْعِمُوا الْبائِسَ الْفَقیرَ (حج:۲۸)؛تا شاهد منافع گوناگون خویش (در این برنامه حیاتبخش) باشند؛ و در ایّام معیّنى نام خدا را، بر چهارپایانى که به آنان داده است، (به هنگام قربانى کردن) ببرند؛ پس از گوشت آنها بخورید؛ و بینواى فقیر را نیز اطعام نمایید!

 

۲- عدم مدیریت بلکه بدترین نوع اداره حج تمتع در طول سالهای گذشته بویژه ۱۳۹۵ه.ش

 • بیش از ۵۰کشور اسلامی در مراسم حج شرکت می‏کنند ولی درجریان فاجعه منا در سال گذشته، ۲۳ کشور آسیب دیدند و به اعتراف سعودیها ۷۴۷۷ نفرکشته و شهید شدند که از این مجموعه حدود ۱۰%مربوط به کشور ایران و۹۰%متعلق به کشورهای دیگر اسلامی بود.
 • در فاجعه سقوط جرثقیل ۱۶۰شهید و ۱۵۰۰مجروح و زخمی(که ۱۳تن از آن شهدا از ایران اسلامی بودند)
 • مجموعه شهداء فاجعه منا ۴۷۷نفر شده اند غیراز جانبازان ومجروحانی که بهبود یافته اند و یا هنوز مشغول مداوا هستند. از تعداد فوق ۴۰۱نفر حجاج شیعه و ۷۶نفر شهداء اهل سنت هستند.که مسئولان کشوری برای بازگرداندن اجساد مطهره ۴۱۹ نفر به ایران اسلامی تمام توان خود را بکار گرفتند که هیچ گونه تفاوتی بین شهداء شیعه و اهل سنت در تلاشهای آنان دیده نشد. بلی، ۴۲نفر از اجساد مطهره با رضایت خانواده‏های محترم شهدای مکه و منا در مقبره الشهداء مکه مکرمه دفن گردیدند.
 • از مجموعه فوق ۱۵روحانی ومعین خدمتگزاردر کاروان- و ۱۷مدیر وعوامل خدمتگزار(که جمع آنان ۳۲نفر)جزءشهدا منا می باشند.

 

۳- چه کسانی جلو رفتن به حج زائران بیت الحرام را در سال ۱۳۹۵ه.ش گرفته‏اند و مانع عن سبیل الله شده اند؟

الف) سیاست های خصمانه سعودی ها:

 • ۳۶۰ میلیارد دلاربرای مبارزه با انقلاب اسلامی ایران در طول جنگ تحمیلی (۸سال دفاع مقدس)
 • ۱۳۰ملیارد دلار هزینه برای جلوگیری و ممانعت از جریان مقاومت درکشورهای اسلامی همانند:سوریه، لبنان، لیبی، یمن
 • ۱۱میلیارد دلار خرجکرد برای قطع رابطه کشورهای سودان/سومالی و غیره وتردد به ۳۰کشور آفریقایی وسم پاشی برعلیه ایران اسلامی تاآنجا که به قطع رابطه برخی منجر گردید.
 • ممانعت از شرکت در مراسم حج تمتع برای کشورهای ایران در ۹۵، سوریه ۹۳-۹۵، یمن ۹۴-۹۵ که همین سیاست خصمانه را برای هر کشوری که بیداری اسلامی در آن اجرا شود به نیابت از سیاست های استکباری آمریکا خواهد داشت.

ب) دیپلماسی‏ های مرموز و شیطانی

[دستگاههای دیپلماسی کشور ]: طرح فاجعه منا در مجامع بین المللی همانند لاهه – کنفرانس اسلامی که متأسفانه سال گذشته با پرداخت های بی حساب رژیم سعودی در ترکیه برخی از کشورها ایران اسلامی را محکوم کردند.

نامه جمعی از خانواده‏های شهدا منا (۱۲۰نفر) به وزیرمحترم خارجه جناب آقای ظریف بسیارمؤدبانه زیباوجالب بود، که امید وارم پیگیری گردد.

ت) موانع ایجاد شده وتفاهم نامه یکطرفه توسط سعودیها

 • قطع رابطه سیاسی یک جانبه
 • عدم پاسخگویی دربرابر بازماندگان شهداء و آسیب دیدگان و مجروحان دوحادثه : سقوط جرثقیل در مسجد الحرام وفاجعه بسیار سنگین منا که منجر به شهادت ۷۴۷۷ نفر حاجی محرم در حرم امن الهی گردید.
 • تنظیم تفاهم نامه یکطرفه از سوی سعودیها و بندهای اعجاب انگیز که به برخی اشاره می شود:
 • عدم نصب پرچم جمهوری درهتل های محل اسکان و در محاور مورد نیاز و تردد ایرانی ها.
 • عدم تماس جمهوری اسلامی بادیگر بعثه های کشورها
 • عدم تماس زائران بادیگر زائران کشورها
 • نبردن اقلام دارویی ونداشتن هیئت پزشکی
 • درست کردن دستبند های الکترونیکی توسط سعودیها (در حالی که پیشنهاد سازمان حج و زیارت بود که خود جهت حفاظت زائران درست کند.
 • اخذ سابقه شغلی و هویت کاری همه زائران

که باید گفت با داشتن امور فوق وهمه مراقبت ها چه کردید که چنین ادعا می کنید ودر تفاهم نامه یک طرفه هر چه را می خواهید دیکته می کنید ومی نویسید؟زهی خیال باطل.

 

۴- وظائف ما و دیگرکشورهای اسلامی درقبال سعودیها

الف) فرمایش رهبری:

 • دستگاه دیپلماسی کشورکار را ادامه دهد وبرای تکرار نشدن آن محاسبات انجام شود و باید جلو این برخورد خصمانه را گرفت.
 • دولت عربستان خوب به وظایف خود عمل نکرد و دربرخی موارد موذی‏گری انجام می‏دهد.
 • دستگاههای حقوقی بشر برای یک نفر غوغا می‏کنند حدود ۷۰۰۰نفر از شماها کشته شد هیچکس عکس العملی نشان نداد. شما با محاسبات تخلفات آنان را مردانه اعلان کنید.

ب) پیگیری شدید به خاطر عدم تکرار آن درسرزمین منا و به فراموشی سپرده نشدن آن. فرمایش رهبری:

 • سعی کنید همانند حلبچه و بکارگیری سلاحهای شیمیایی فراموش نشود و دنبال کنید جزوه، شعار و بروشور بنویسید.
 • تعمد بوده، نمی شود پذیرفت، یا کوتاهی شده شکی نیست که اگر ۱۰۰تیم ۱۰نفری می فرستادند جلو کشته شدن هزاران نفرگرفته می شد.

ج) تلاش برای برداشتن مدیریت آل سعود شرور از حرمین شریفین و واگذاری اداره و نظارت به نمایندگان منتخب و قابل اعتماد کشور های اسلامی.

 

۵- معرفی کوتاه برخی از شهدای منا

گرچه همه آنان مهمان خاص خدا بودند و خداوند آنان را مورد آمرزش صد در صد خویش قرار داد و در قیامت با لباس احرام و لبیک گویان محشور می گردند لکن برخی از آنان مقدار کمی برای این حقیر شناخته شده بود، همانند:

 • شهید منا مرحوم حجه الاسلام والمسلمین شهید سیدحسین حسینی

امام جماعت حرم رضوی در صحن بزرگ انقلاب که هزاران زائر دلباخته علی بن موسی الرضا(علیه آلاف التحیه و الثناء) به او اقتدا می کردند- نماینده یک دوره مجلس، امام جمعه شاندیز خراسان رضوی و… بیش از ۱۰هزارنفر

 • شهید منا مرحوم دکترحاج غضنفر رکن آبادی

نامبرده رزمنده جبهه های حق علیه باطل وفرمانده بسیج وزارت خارجه، رئیس اداره خاورمیانه وزارت خارجه، نفردوم در سفارت سوریه در دمشق در سالهای گذشته، سفیرجمهوری اسلامی ایران درلبنان، دکترای روابط بین الملل، مدرس دانشگاه امام صادق(ع)، نویسنده رساله دکتری در مورد نظام جمهوری اسلامی ایران

 • شهیده منا مرحومه مرجان نازقلی (فرماندار شهرستان بندرترکمن)

معینه کاروانهای حج اهل سنت از گلستان، دارای سه سفر حج تمتع بعنوان معینه در سالهای ۹۰،۹۲و۹۴

 • شهید حسن حسینی مقدم سرکنسول ایران درشهر مرو[شوروی- تاجیکستان]

همسر او صدیقه ابریشمی می گوید: شوهرم و من و دو فرزندم عازم حج تمتع از ایران شدیم، شهید حسینی مقدم ۵۱ سال داشت روز عرفه دعای عرفه را خواندیم وعصری آخرین عکس های یادگاری را گرفتیم- شب ساعت ۱۱شب من ودخترم از آنان جهت رفتن به منا و رمی جمره جداشدیم.

صبح شهید حسینی مقدم به همراه پسر۲۵ساله ام به سوی منا حرکت کردند… ساعتهای نزدیک ۹صبح درفشار جمعیت…قرارگرفتند او دیابت داشت هرچه فریاد تشنگی برآورده کسی بدادش نرسید… پسرم می گوید تشنگی ما را نیز از پا در آورد در نزدیکی ما سید روحانی درفشار جمعیت روضه علی اصغر را میخواند که به ما مقاومت فوق العاده ای دست داد…

یک تبسم کرد بر روی پدر

زآن تبسم گشت زهرا خون جگر

یعنی ای جان پدر شادان شدم

در کفت، قربانی جانان شدم