چاپ نهم کتاب «اعجاز بیان» همزمان با ایام ولادت حضرت علی(ع) منتشر شد

به گزارش ایرنا از روابط عمومی مؤسسه بوستان کتاب، حجت الاسلام والمسلمین احمد زمانی در گفت و گویی با اعلام این خبر بیان داشت: کتاب «اعجاز بیان» مشتمل بر دو محور «خطبه بدون الف علی بن ابی طالب(ع)» و خطبه «بدون نقطه آن حضرت» از سوی مؤسسه بوستان کتاب منتشر شد. 
وی با بیان این که امیر المؤمنین(ع) امیر بیان بودند، گفت: در کتاب «اعجاز بیان»، این دو خطبه شرح داده شده و بیش از ۳۰۰ کلمه از این خطبه، لغات دشواری بود که در اثر مذکور تشریح و به زبان فارسی ترجمه شده است. 

نویسنده کتاب «اعجاز بیان»با اشاره به شگفت انگیز دو خطبه فوق الذکور تصریح کرد: با توجه به این که زبان عربی مشتمل بر ۲۸ حرف است که ۱۴ حرف آن بدون نقطه و ۱۴ حرف دیگر نقطه دارد؛ یعنی اگر فردی بخواهد سخنرانی بدون نقطه داشته باشد، باید فقط با ۱۴ حرف سخن بگوید و این ابتدا به ساکن چنین سخن گفتن غیر از بیان معجزه، شگفتی و اعجاز انگیز بودنش، نیست. 
زمانی گفت: حضرت علی بن ابی طالب(ع) خطبه ای حدوداً ۴۰ صفحه ای دارند که در این خطبه اصلاً حرف «الف» بکار برده نشده است.
وی افزود: محتوای این دو خطبه فوق العاده است؛ یعنی محتوای خطبه «بدون الف» به سرنوشت انسان(خلقت و جهان بینی) مربوط می شود و خطبه «بدون نقطه» نیز به معادشناسی و ازدواج پیامبر اکرم(ص) و ام سلمه اشاره می‌کند.
نویسنده کتاب «اعجاز بیان» تصریح کرد: البته این دو خطبه در نهج البلاغه وجود ندارد؛ یکی از این خطبه ها توسط امام رضا(ع) و دیگری از طریق روات دیگر نقل شده‌است. 
وی افزود: پس از خواندن این دو خطبه که مجموعه ۱۱۲ صفحه است، یک جهان بینی اسلامی بسیار مختصر نصیب انسان می شود؛ شیرینی بیان این دو خطبه، فوق العاده است.

علاقه مندان با خرید اینترنتی این کتاب از طریق نشانی  www.bustaneketab.com می توانند از تخفیف ۲۰ درصدی اثر مذکور بهره مند شوند.

انتشار چاپ دوّم کتاب «صحیفه سجادیّه»

با استقبال کم نظیر خوانندگان و دوستداران معارف اهل بیت (ع)، کتاب صحیفه سجادیه در کمتر از یک ماه به چاپ دوّم رسید.

در این کتاب، متن «صحیفه سجادیه» امام زین العابدین(ع)‌ به همراه ترجمه سلیس و روان آن ارائه گردیده است و برای آشنایی مخاطب با متن عربی، ترجمه بیش از ۲۰۰۰ لغت عربی و توضیح بیش از ۱۰۰ اصطلاح آورده شده است.

چاپ دوم کتاب در ۵۰۰ نسخه  و به قیمت ۶۷۰۰۰ تومان انتشار یافته است.

«صحیفه سجادیه» در ۳۵۲ صفحه و در قطع وزیری و بصورت نفیس توسط مؤسسه بوستان کتاب در قم منتشر شده است.

برای آشنایی بیشتر با کتاب «صحیفه سجادیه امام زین العابدین»، به بخش کتابها مراجعه نمایید.

فروش چاپ اول کتاب «فاطمه چشمه جوشان هستی» در سه روز/انتشار چاپ دوّم

به گزارش سرویس کتاب و نشر خبرگزاری رسا، محمدباقر انصاری در گفت و گویی با اعلام این خبر، اظهار داشت: درباره زندگانی کوتاه، بابرکت و پر فراز و نشیب ام الائمه فاطمه زهرا(س) کتاب ها و رساله های بسیار از قرن اول تا عصر حاضر نوشته شده و بزرگان اهل قلم اعم از مسلمانان و غیرمسلمانان آثار متنوعی به نگارش درآورده اند، لیکن حیات اعجاب برانگیزش به صورتی است که هر چه تأمل و تعمق بیشتر شود، همچنان نکات نو، سازنده، کاربردی، اخلاقی، تربیتی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی دیگر یافت می شود.

وی گفت: کتاب حاضر، زندگی درس آموز و الگوی همه زنان جهان را در پنج بخش بررسی کرده و در اختیار خوانندگان این اثر قرار داده است؛ بخش اول این اثر که با عنوان «نیمه اول عمر پربرکت فاطمه در مکه مکرمه» منتشر شده، مشتمل بر زمان ولادت و چگونگی آن، اسامی و القاب پرمحتوای صدیقه طاهره(س)، و دوران کودکی و نوجوانی فاطمه در مکه مکرمه است.

رییس مؤسسه بوستان کتاب تصریح کرد: در بخش دوم این اثر با عنوان «والاترین الگوی زنان جهان»، به سه فصل با عناوین ازدواج پربرکت و به یاد ماندنی، اداره زندگی و مبانی استحکام خانواده و شناخت فاطمه در منابع سه گانه پرداخته شده است.

وی افزود: سومین بخش از این اثر در سه فصل و ۱۱ گفتار به جلوه های عصمت و هدایت گری در سیره حضرت فاطمه(س) می پردازد؛ در این بخش، سیره عبادی و اقتصادی و سیاسی فاطمه(س)، حجاب و عفاف آن حضرت، و فدک به عنوان بزرگترین پشتوانه مالی ولایت در اختیار فاطمه(س) مورد بررسی قرار گرفته است.

انصاری اظهار داشت: در بخش چهارم کتاب «فاطمه چشمه جوشان هستی»، به وصایا و حوادث روزهای پایانی عمر صدیقه طاهره(س) در سه فصل با عناوین مجموعه وصیت های حضرت فاطمه(س)، حوادث واپسین روزهای حیات و شهادت آن حضرت، و شهادت مظلومه عالم پرداخته شده است.

وی گفت: در این اثر، وصیت نامه حضرت فاطمه زهرا(س) در دو دسته بیان شده است: دسته اول مربوط به وصیت نامه «مکتوب مالی» می شود که در آن به توصیه آن حضرت بر موقوفات، وصیت بر درآمدهای مالی از زمین های زراعی دیگر، وصیت بر اشیاء داخلی منزل مسکونی پرداخته شده است؛ دسته دوم وصایایی آن حضرت به وصیت نامه «مسموع الهی سیاسی» اشاره دارد که از جمله مباحث این قسمت می توان به وصیت به ازدواج با «أمامه»، غسل و کفن و دفن شبانه، دعوت شفاهی اصحاب سرّ در نماز و تشییع شبانه، تأکید بر دفن شبانه و عدم مشارکت غاصبان فرصت طلب پرداخت.

وی افزود: بخش پنجم و پایانی این اثر، به یاران خاص و مرام نامه فاطمه(س) اختصاص یافته که در این بخش، اصحاب سرّ فاطمه(س) معرفی شده اند و به ۴۰ حدیث در شناخت و چگونگی سیره آن حضرت اشاره شده است.

رییس مؤسسه بوستان کتاب با اشاره به استقبال مخاطبان از این اثر تصریح کرد: خوشبختانه چاپ اول این اثر با استقبال کتاب دوستان در سه روز به اتمام رسید.

انصاری اظهار داشت: کتاب «فاطمه(س) چشمه جوشان هستی» به قلم احمد(رجبعلی) زمانی در ۴۹۴ صفحه و به قیمت ۹۰۰۰۰ تومان به همت مؤسسه بوستان کتاب منتشر و روانه بازار نشر شد.

وی در پایان گفت: علاقه مندان با خرید اینترنتی این کتاب از طریق نشانی www.bustaneketab.com می توانند از تخفیف ۲۰ درصدی اثر مذکور بهره مند شوند.

انتشار کتاب «فاطمه(ع) چشمه جوشان هستی»

در سالروز شهادت أمّ الائمه صدیقه طاهره فاطمه زهرا(سلام الله علیها)، اولین چاپ کتاب «فاطمه(ع) چشمه جوشان هستی» به زیور طبع آراسته شد.

این کتاب در پنج بخش، زندگانی فاطمه زهرا(ع) از زمان تولد تا هنگام شهادت را بررسی نموده و سعی دارد آموزه های عملی و تربیتی زندگانی آن حضرت را در اختیار مخاطبین قرار دهد.

چاپ اول کتاب در ۵۰۰ نسخه  و به قیمت ۹۰۰۰۰ تومان انتشار یافته است.

«فاطمه چشمه جوشان هستی» در ۴۹۶ صفحه و در قطع رقعی توسط مؤسسه بوستان کتاب در قم منتشر شده است.

برای آشنایی بیشتر با کتاب «فاطمه چشمه جوشان هستی»، به بخش کتابها مراجعه نمایید.

انتشار کتاب «تقنیّه الدفاع فی الاسلام»

اولین چاپ کتاب «بحوث حول تقنیّه الدفاع فی الاسلام» در تابستان ۱۳۹۵ منتشر شد.

این کتاب که در خصوص مسأله حیاتی و مهم «دفاع» از نگاه منابع اسلامی و تجربه امت مسلمان میباشد به زبان عربی تألیف گردیده است.

چاپ اول کتاب در ۵۰۰ نسخه  و به قیمت ۳۰۰۰۰ تومان راهی بازار نشر گردید.

«تقنیّه الدفاع فی الاسلام» در ۴۵۶ صفحه و در قطع وزیری توسط  نشر رشید در قم به زیور چاپ آراسته شده است.

taghniye2

 

 

برای آشنایی بیشتر با کتاب «تقنیّه الدفاع»، به بخش کتابها مراجعه نمایید.

حضور در جمع حجاج جانباز

در صبحگاه پنج شنبه مورخ ۹۴/۶/۲۶ حجت الاسلام و المسلمین زمانی در جمع حجاج جانباز بالای هفتاد درصد در مکه مکرمه حاضر شد.

جمع حاضر که از ترکیب دو کاروان اعزامی از جانبازان سرافراز دوران دفاع مقدس جهت انجام فریضه حج تشکیل میگردید در صبحگاه پنج شنبه جهت مراسم ورزشی دور هم جمع آمده بودند که استاد زمانی با حضور در بین ایشان و همراهی با آنان به بیان مطالبی راجع به نگاه امیر مؤمنان علی (ع) به ورزش و ضرورت آن برای جامعه به ویژه جانبازان دفاع مقدس پرداخته و آن را ضروری دانستند.

حضور در جمع حجاج جانباز

انتشار چاپ هفتم کتاب «اعجاز بیان»

چاپ هفتم کتاب «اعجاز بیان» در اردیبهشت ۱۳۹۴ منتشر شد.

در چاپ جدید، علاوه بر ویرایش متن کتاب و برخی تصحیحات، طرح جلد کتاب نیز تغییر کرده است.

این کتاب در ۹۶ صفحه و در قطع رقعی توسط انتشارات جوانان موفق به چاپ رسیده است. لازم به ذکر است که چاپ های قبلی «اعجاز بیان» در ۸۸ صفحه و توسط انتشارات کریمه اهل بیت(س) منتشر شده بود.

چاپ هفتم در ۳۰۰۰ نسخه و با قیمت ۲۸۰۰ تومان عرضه گردیده است.

ejaz7

برای آشنایی بیشتر با کتاب «اعجاز بیان»، به بخش کتابها مراجعه نمایید.

نوروز در روایات و سیره معصومین(ع)

حجت الاسلام و المسلمین زمانی، در جمع زائران عتبات عالیات درباره اهمیت عید نوروز و بهره برداری صحیح از آن در حرم مطهر مولای متقیان امیر عالم حضرت علی علیه السلام سخنرانی کرد.

وی گفت: درباره نوروز در کتابهای حدیثی مختلف بیش از هفتاد روایت ذکر شده که می‌توان آنها را بر دو قسم تقسیم کرد. برخی دانشوران، با تکیه بر برخی روایات آنرا کم اهمیت می‌دانند مثلا گفته شده أن المنصور تقدّم إلى موسى بن جعفر(علیه السلام) بالجلوس للتهنئه فی یوم النیروز و قبض ما یحمل إلیه فقال (علیه السلام ): «إنی قد فتشت الأخبار عن جدی رسول اللّه صلى اللّه علیه و آله فلم أجد لهذا خبراً» ؛ منصور به امام کاظم(علیه السلام) پیشنهاد کرد که در نوروز براى تبریک و شاد باش و گرفتن هدایا جلوس کنند. حضرت امام کاظم (ع) در جواب فرمودند: من در میان آثار جدّم رسول خدا(ص) تأییدى براى این عید نیافتم. البته برخی از پژوهشگران همچون مرحوم مجلسی این روایت را بعنوان تقیه ذکر کرده است. و میگوید امام کاظم خواست جلو سوء استفاده منصور را بگیرد.

ایشان خاطر نشان کرد: از سوی دیگر، فقیهان و محدثان دیگر با تکیه بر روایات بیشتر، مطالبی را که حاکی از ارزش و اهمیت این روز دارد عنوان کرده اند از جمله: معلی بن خنیس از قول امام صادق (ع) نقل کرده که حضرت در مورد نوروز فرمودند: انَّهُ مِنْ أَیَّامِنَا وَ أَیَّامِ شِیعَتِنَا ؛ این روز به ما و شیعیان ما تعلق دارد.

حجت الاسلام و المسلمین زمانی یادآور شد: همچنین در روایات دیگری، عید نوروز مورد تأیید قرار گرفته و برخی از علما در کتب فقهی خویش آدابی برشمرده اند. این آداب عبارتند از: ۱- طهارت و پاکیزگی ۲- غسل نوروز ۳- لباس تمیز و پاک پوشیدن ۴- چهار رکعت نماز بطریق خاص خواندن. این دستورالعمل شبیه آدابی است که در سایر اعیاد اسلامی رعایت میشود. امام صادق(علیه السلام)فرمودند: « إِذَا کَانَ یَوْمُ النَّیْرُوزِ فَاغْتَسِلْ وَ الْبَسْ اَنْظَفَ ثِیَابِکَ وَ تَطَیَّبْ بِاَطْیَبِ طِیبِکَ ؛ هرگاه نوروز فرا رسد غسل کرده و پاکیزه ترین لباسهایت را پوشیده و از معطرترین عطرهایت استفاده کن.

همچنین هدیه دادن یکی از آداب عید نوروز شمرده شده است: « وَ اُتِیَ عَلِیٌّ بِهَدِیَّهِ النَّیْرُوزِ فَقَالَ علیه السلام مَا هَذَا قَالُوا یَا اَمِیرَالْمُوْمِنِینَ الْیَوْمُ النَّیْرُوزُ فَقَالَ اصْنَعُوا لَنَا کُلَّ یَوْمٍ نَیْرُوزاً » ؛ در روز نوروز هدیه ای برای حضرت علی(ع) آورده شد. حضرت فرمودند: این هدیه چیست؟ آنان  پاسخ دادند یا امیرالمومنین، امروز نوروز است. امام(ع) فرمودند: هر روز را برای ما نوروز کنید.
همچنین یکی از آداب این ایام، صله رحم و دیدار با دوستان است. در این روز ارتباط با بستگان و فامیل ار اعمال نیکو و شایسته است، و در روایات، نتایج و آثار فراوانی برای صله رحم بیان شده است.

ایشان ادامه دادند: غیر از اینها مرحوم شیخ حر عاملی (ره) در کتاب وسائل برای بهره برداری از این مراسم و عادت خوب، نمازی را با کیفیت مخصوص ذکر کرده بدین شکل که چهار رکعت نماز با دو سلام (دو رکعت دو رکعت) مى خوانى رکعت اول پس از حمد ده بار سوره «قدر» رکعت دوم پس از حمد ده بار سوره «کافرون» رکعت سوم پس از حمد ده بار سوره «توحید» رکعت چهارم پس از حمد ده بار سوره «ناس» و «فلق» (معوذتین) خوانده میشود.

سخنران حرم علوی افزود در بررسی روایات اسلامی به این نتیجه میرسیم که ۸ مورد برای اهمیت نوروز ذکر شده که بعنوان منشور مطرح میشود. حضرت امام صادق (علیه السلام) فرمودند : إن الیوم الذی بویع فیه أمیر المؤمنین ثانیه کان یوم النیروز» روزی که حضرت علی (علیه السلام) به خلافت رسیدند روز دوم که مردم با ایشان بیعت نمودند، نوروز بود.

در پایان استاد زمانی بیان داشت: بیعت واقعی آن روز و امروز با امام علیه السلام در زندگی بشر تحول ایجاد میکند و شما زائران از این امر غفلت نکنید و امیدوارم امسال در محضر امیرالمومنین علی علیه السلام زندگی و باقیمانده عمر ما با فرج امام زمان عج و با دیدار و عنایات و دعای حضرت رقم بخورد و تحولی در وجود همه ما ایجاد شود.

سخنرانی استاد زمانی در حرم امیر مؤمنان علی(ع)

در مراسمی که به مناسبت ولادت باسعادت حضرت زینب (س) در حرم امیرمؤمنان حضرت علی(ع) برگزار شد، حجت الاسلام و المسلمین زمانی به ایراد سخنرانی در رابطه با شخصیت آن حضرت پرداخت.

ایشان ضمن تبریک ولادت حضرت زینب(س) بیان داشت: زینب، یعنی زینت پدر و این نامی است که خداوند توسط جبرئیل به پیامبرش فرمود تا برای دخترعلی بن ابیطالب علیه السلام انتخاب کند، که با انجام رسالت خویش زینت بخش پیامبر ص و ائمه شد و موجب افتخار و سرافرازی خاندان وحی و ولایت گشت.

وی افزود: امام سجاد علیه السلام وقتی خطاب به عمه اش عقیله ی بنی هاشم در سخت ترین شرائط او را توصیه به صبر مینماید و می فرماید: «یا عمه اسکتی انت بحمد الله عالمه غیر معلمه و فهمه غیر مفهمه » «عمه جان تو بحمد الله عالمه ای هستی بدون این که معلم داشته باشی و تو فهمیده ای هستی بی آن که کسی مطالب را به تو یاد داده باشد» پی می بریم که زینب کبری (س) علم و دانش خود را از طریق دیدن استاد و معلم به دست نیاورده، بلکه از جانب خدای تعالی به آن حضرت اعطاء شد گرچه اندوخته و دانشش منتسب به پدر و مادر و جد خویش است.

استاد زمانی از قول امام سجاد علیه السلام بیان داشت عمّه‌ام زینب علیهاالسلام در تمام طول سفر اسارت از کوفه تا شام، پیوسته نمازهای واجب و مستحب خود را انجام می‌‌داد، و رنج‌های سفر و مشکلات پرستاری کودکان یتیم و دلداری زنان داغدار، او را از ادای مناجات و تهجد غافل نمی‌کرد، حتی در بعضی از منزل‌گاه‌ها می‌دیدم که وی در اثر ضعف و گرسنگی، به‌ صورت نشسته نمازهای خود را می‌خواند، وقتی با نگرانی علت آن را جویا شدم، می‏دیدم آن بزرگوار سهمیه غذای خود را میان کودکان تقسیم کرده‌ است ، و از شدت ضعف توانایی ایستادن نداشته است.

در شب عاشورا، نیز پیوسته در محراب عبادت ایستاده بود، نماز و نیایش داشت، با خداوند راز و نیاز و مناجات می‌کرد، و پیوسته اشک از چشم‌های او سرازیر می‌شد! عبادت و شب‌ زنده‌داری زینب علیهاالسلام قهرمان کربلا به جایی رسیده بود که حضرت سیدالشهدا علیه السلام هم از وی چنین در خواست می‏کند: «یا اختاه، لاتنسنی فی نافله اللیل»؛ خواهرم! در نماز شب خود، مرا از دعا کردن فراموش مکن.

ایشان اضافه کرد: حضرت زینب سلام الله علیها در حجاب و عفاف به مرحله ای رسیده بود که هیچ گاه همسایه ها صدای او را نشنیده بودند و شخصی او را ندیده بود. آن بانو هرگاه مردم به خواب می رفتند و شب همه جا را فرا می گرفت، برای زیارت جدش پیامبر بهمراه علی (ع )و دو برادرش حسن و حسین علیهما السلام از خانه خارج می شد.

یحیی مازنی در مدینه همسایه حضرت علی علیه السلام بوده است وی می گوید : من مدتی در مدینه در همسایگی علی بن ابی طالب علیه السلام و نزدیک خانه ای که زینب در آن زندگی می کرد بودم. به خدا سوگند هر گز وی را ندیدم و صدایش را نشنیدم. هرگاه می خواست به زیارت قبر جدش رسول خدا صلی الله علیه و آله برود شب می رفت و امام حسن علیه السلام جانب راست و امام حسین علیه السلام جانب چپ و امیر مومنان علیه السلام در جلوی او حرکت می کرد و هنگامی که به قبر شریف می رسیدند، پدر از دختر پیشی می گرفت و چراغ را خاموش می کرد.

ایشان بیان داشت: امام حسین علیه السلام در معاشرت ها و روابط با خواهر خویش زینب (س) همواره به ایشان احترام می گذاشت. هر گاه زینب علیها السلام برادر خویش امام حسین علیه السلام را زیارت و دیدار می نمود آن حضرت برای تعظیم و بزرگداشت خواهر خود بپا می خاست و می ایستاد و او را در جای خویش می نشاند.

حجت الاسلام و المسلمین زمانی، با اشاره به توجه حضرت زینب به قرآن و تفسیر آن، نکاتی تفسیری از محافل زیبای زینب کبری در کوفه را بیان داشت: کمک و مشاوره در امور زنان در حکومت علوی به عهده زینب (س) بود. وقتی عده ای در مدینه منوره بر علیه حکومت علوی حرکتی را تشکیل داده بودند او و ام سلمه در میان آنان رفتند و آنرا خنثی کردند.

در خاتمه خطیب حرم حضرت امیرالمؤمنین علی علیه السلام ادامه داد گویا مصیبت و سختی، با سرنوشت حضرت زینب علیها السلام عجین گشته بود و خداوند صبر و پایداری را در او جلوه‌گر ساخت تا اسوه و الگویی برای همه پویندگان راه خدا باشد.

مدیریت بحران در سیره سیاسی امام حسن مجتبی(ع)

السلام علیک یا ابامحمد یا حسن بن علی، ایّها المجتبی و رحمه الله و برکاته

در آستانه ایام شهادت سبط اکبر رسول الله امام حسن مجتبی(ع)، و برای آشنایی هر چه بیشتر عاشقان آن حضرت با سیره عملی ایشان، فایل تصویری «مدیریت بحران در سیره سیاسی امام حسن مجتبی(ع)» بر روی پایگاه قرار گرفت.

این فایل به صورت تصویری (پاورپوینت) و برگرفته از کتاب «حقایق پنهان» می‏باشد که تحت نظر استاد زمانی تهیه و آماده شده است. مباحث مطروحه در سه بخش سامان یافته است:

  • معرفی امام حسن مجتبی(ع)
  • بحران موجود
  • مدیریت بحران

برای دریافت این فایل میتوانید به به بخش «صوت و تصویر» مراجعه نمایید.

مدیریت پایگاه، از انتقادات و پیشنهادات سازنده شما استقبال مینماید.